Careu tematic cu genericul ,, STOP ABSENTEISM ȘCOLAR !”

Pe data de 30 martie 2018, FAMILIA Liceul Teoretic ,, Mihai Eminescu ,, s-a întrunit în careu tematic cu genericul ,, STOP ABSENTEISM ȘCOLAR ! ,,În cadrul careului, clasa IX-a a intonat solemn  Imnul liceului, a fost prezentată poezie creație proprie de către Deliană Daniela, cl.IX-a, rezultatul muncii în echipă cu Creiță Ina.Elevii-model selectați în cadrul Programului de diminuare a absenteismului școlar, și-au împărtășit experiența în colaborare cu elevii implicați. Elevele clasei a VII-a, Dedin Liuba și Creciun Cătălina au interpretat pe fundal muzical ,, Poezia Săptămânii ,, Flasch- mobul claselor primare a animat atmosfera și a promovat mesaje pro școală.Apreciate au fost dansul clasei a VIII-a și pantomima muzicală a clasei a IX-a.A fost prezentat standul ,,VIN CU PLĂCERE LA ȘCOALĂ!!! ,, care conține secvențe foto din activitatea tuturor claselor, îndemnuri la fapte bune și mod de viață sănătos.Au fost decernate diplome pentru frecvență exemplară 100 % pe durata sem I, anul de studii 2017-2018.

      Comisia pentru prevenirea abandonului și absenteismului școlar  și-a încheiat planul de acțiuni pentru anul de studii 2017-2018.De-a lungul anului de studii, Comisia a aplicat chestionare elevilor cu absenteism școlar, a inițiat un program de reducere a absenteismului școlar, a elaborat și implementat planuri de acțiune și intervenție, a întreprins vizite la domiciliul elevilor din grupul de risc, a elaborat Standul ,,VIN CU PLĂCERE LA ȘCOALĂ !!!,, a colaborat cu diriginții de clasă, Poliția, APL, Centru de sănătate Prietenos tinerilor din Cahul în scopul soluționării problemelor cu elevi predispuși la abandon.
​Astfel, astăzi, nu avem abandon școlar și frecvența s-a îmbunătățit.                                                                       Prin urmare, în calitate de președinte al Comisiei pentru prevenirea abandonului și absenteismului școlar, implicându-mă activ la realizarea planului de acțiuni, ADRESEZ SINCERE MULȚUMIRI:
   Membrilor activi ai Comisiei, d-na Deliană Angela, cadru de sprijin și d-na Mușat Parascovia, psiholog școlar;
    Tuturor diriginților și elevilor  claselor I-XII-a pentru implicare activă la promovarea mesajelor PRO ȘCOALĂ pe o multitudine de baloane multicolore;
     Dirigintei, d-na Zgherea Olga și clasei a IX-a pentru cel mai original decor și pentru cea mai responsabilă implicare în cadrul careului tematic.
      Dirigintei, d-na Petcu Olga și clasei a V-a pentru multitudinea de poezii creații proprii cu genericul VIN CU PLĂCERE LA ȘCOALĂ!!!
      Elevilor claselor primare și d-nei Stănilă Eugenia, elevei Gîrneț Valeria pentru organizarea flash-mobului cu mesajul EU IUBESC ȘCOALA !
       Elevilor-model care au colaborat frumos cu elevii implicați în program realizând educația de la egal la egal.Mulțumesc frumos tuturor: Creiță Ina, Deliană Daniela, Grozea Tatiana, Stoian Irina, Grecu Luminița, Coteț Ilie, Bulala Mihaela, Alexei Rafaela și elevilor receptivi.
       Elevilor responsabili de aparatură-Ciobanu Valentin și Valachi Cristian și tuturor celor ce au participat la careu pe data de 30 martie 2018.
       În continuare, vă îndemn să veniți cu plăcere la școală!Cu profund respect, director, Gîrneț Elena.