Dezbatere în cadrul proiectului în care liceul este implicat, privind educația pentru sănătatea reproductivă a tinerilor.

  Pe data de 26 aprilie 2018, în incinta liceului, a fost organizată și desfășurată prima activitate-dezbatere în cadrul proiectului în care liceul este implicat, privind educația pentru sănătatea reproductivă a tinerilor.

     Adresăm mulțumiri d-nei Natalia de la „Parteneriate pentru fiecare copil”, d-nei Primar, invitaților, părinților, profesorilor și elevilor pe care i-am invitat cu plăcere.

     A fost o activitate lucrativă, o dezbatere pe marginea celor mai sensibile aspecte ale educației sexuale care se încearcă a fi introdusă în școli începând cu clasa a V-a. Noi, participanții la dezbatere, am avut opinii diferite, am împărtășit din experiențele personale și ne-am exprimat punctul de vedere referitor la tematica propusă.Totodată, am recomandat elaborarea unui ghid pentru părinți privind abordarea problemelor adolescenților și dezvoltarea abilităților de comunicare în situații​ de criză.

      În contextul problemelor adolescenților, fiecare dintre noi conștientizăm că este nevoie de o informare adecvată a adolescenților, dar această informare trebuie realizată foarte atent, gradual, ținând cont de vârsta, particularitățile fizice și psihice ale adolescenților, de valorile creștine, de părerea tuturor beneficiarilor educației.
      Personal, am participat la două activități la Chișinău-una de lansare, alta de prezentare a proiectului, în cadrul cărora au fost argumentate motive pentru a introduce în curriculum  educația pentru sănătatea reproductivă.
      Adolescenții ar trebui să înțeleagă că acest proiect nu încurajează relațiile sexuale, dimpotrivă trage un semnal de alarmă asupra pericolelor și consecințelor care apar în urma relațiilor sexuale precoce, adică  înainte de a atinge o vârstă matură, un comportament rațional.
       Codul contravențional al Republicii Moldova interzice relațiile sexuale în rândul minorilor, adică abstinență până la  vârsta de 18 ani.Conform experților, tinerii dobândesc un comportament rațional începând cu vârsta de 21 ani. Biblia, conform învățăturilor creștine, îndeamnă tinerii să-și înceapă viața sexuală doar în cadrul căsătoriei și doar cu soțul sau soția.
        Dragi adolescenți, știți foarte bine că aveți multe drepturi și aveți libertate în luarea multor decizii, dar nu uitați că nu toate alegerile sunt bune pentru voi și pentru cei dragi vouă.Aveți grijă că adolescența este cea mai grea, cea mai problematică, cea mai înșelătoare perioadă a vieții.Nu vă avântați în relații periculoase, ascultați de părinții voștri și de persoanele care vă îndeamnă la un mod de viață sănătos! Adolescența va trece, TU te vei maturiza, altfel vei gândi, altfel vei trăi, dar greșelile grave comise vor atrage consecințe dureroase. Respectă-ți corpul și nu uita că TU ai și suflet care are nevoie de un mod de viață sănătos din toate punctele de vedere.Să ne ajute bunul Dumnezeu să facem alegeri bune în viață!
           Cu respect, director, Elena Gîrneț!